prawo autorskie

A czy Ty wykorzystujesz cudze teksty zgodnie z prawem?

O serwisie

Jeszcze do niedawna wiele osób nie zastanawiało się nawet nad tym, że w internecie obowiązują takie same prawa autorskie jak w innych dziedzinach życia. Szybki wzrost liczby witryn internetowych pokazuje, że są one niestety nagminnie łamane. W serwisie tym przestrzegamy przed łamaniem praw autorskich.

Zezwolenie na wykorzystywanie cudzych dzieł

Kiedy prawo zezwala na kopiowanie i wykorzystywanie tekstów oraz obrazów w Internecie? Przede wszystkim wtedy, kiedy twórca wyraża swoją zgodę na rozpowszechnianie i kopiowanie jego dzieła w Internecie. W innych przypadkach zgodnie z art. 25 ustawy o prawie autorskim z dnia 4 lutego 1994 r. można np. kopiować i rozpowszechniać utwory dotyczące informacji o bieżących wydarzeniach, aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie czy krótkie streszczenia rozpowszechnianych artykułów.

Proste informacje prasowe, czyli takie które pozbawione są komentarza i oceny, nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego i tym samym nie podlegają ochronie prawnej, którą przewiduje ustawa. Ustawa o prawie autorskim nie uznaje również za przedmiot prawa autorskiego np. zdjęć prezentujących elewacje budynków, zdjęć dokumentacyjnych oraz zdjęć będących prostymi informacjami prasowymi.

Autorka tekstu: Marta Arłukowicz