prawo autorskie

A czy Ty wykorzystujesz cudze teksty zgodnie z prawem?

O serwisie

Jeszcze do niedawna wiele osób nie zastanawiało się nawet nad tym, że w internecie obowiązują takie same prawa autorskie jak w innych dziedzinach życia. Szybki wzrost liczby witryn internetowych pokazuje, że są one niestety nagminnie łamane. W serwisie tym przestrzegamy przed łamaniem praw autorskich.

Utwory chronione ustawą

Do utworów zamieszczanych w Internecie, które chronione są prawem autorskim, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. należą między innymi wszystkie utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (np. utwory literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Do grupy tej należą również utwory plastyczne, muzyczne i fotograficzne.

Zgodnie z prawem, utwory te nie mogą być powielane i kopiowane bez zgody autorów, nawet jeśli autor nie umieścił przy swoich utworach informacji typu "Wszystkie prawa zastrzeżone". W Polskim prawie nie ma znaczenia czy przy utworze ktoś zabronił jego kopiowania czy nie. W obu przypadkach utwór jest domyślnie prawnie chroniony. Ważne jest natomiast to czy autor zezwala np. na wykorzystywanie swoich dzieł do użytku niekomercyjnego.

Pamiętajmy więc, że zawsze należy uzyskać zgodę autora na kopiowanie jego utworów jeśli nie umieścił on wyraźnej informacji na temat ich rozpowszechniania. I nie zapominajmy o umieszczeniu dokładnej informacji o dziele, autorze i linku do źródła oryginału.

Autorka tekstu: Marta Arłukowicz